روش کالیبره کردن باتری گوشی یا تبلت چگونه است؟

یازار :

+0 به یه ن


مشکلات باتری‌ تلفن‌های هوشمند و خراب شدن آن‌ها جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های کاربران است. اگر فکر می کنید بازدهی باتری‌تان کاهش یافته، پس زمان آن رسیده تا آن را کالیبره کنید. در این مقاله می‌خواهیم نکات مفیدی را در مورد نحوه کالیبره کردن باتری بازگو کنیم. اگر شما نیز می‌خواهید در مورد کالیبره کردن باتری گوشی یا تبلت خود بیشتر بدانید، با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

چگونه بفهمیم باتری دستگاه با مشکل مواجه است؟
پیش از هرچیزی لازم است بفهمید که چرا بازدهی باتری تلفن هوشمندتان کاهش یافته است. آیا مشکل از سیستم کالیبراسیون اندروید است و یا از باتری خود دستگاه نشأت می‌گیرد؟ قبل از اینکه به کالیبره کردن باتری بپردازیم اول باید بررسی کنیم که آیا باتری آسیب دیده یا نه؟
اگر باتری گوشی‌تان قابل جدا شدن است، موبایلتان را خاموش کنید، کاور را بردارید و باتری را بررسی نمایید. باتری را از نظر برآمدگی‌ و نشتی بررسی نمایید. در تصویر زیر می‌بینید که یک باتری سالم در کنار باتری باد کرده چگونه دیده می‌شود. یکی از نشانه‌های باتری باد کرده این است که دیگر گوشی‌تان به صورت صاف روی میز قرار نمی‌گیرد.
 آیا باید باتری را کالیبره کنم؟
به خاطر داشته باشید که عوامل بسیاری می‌توانند موجب عملکرد ناصحیح باتری تلفن هوشمند شما شوند. اگر موبایل‌تان شارژ نمی‌شود، ممکن است مشکل از درگاه یا همان سوکت شارژ آن باشد. بنابراین می‌توانید مقاله ما را با عنوان اگر گوشی‌تان شارژ نمی‌شود چه کار باید انجام دهید را مطالعه نمایید.
اگر سیستم عامل دستگاه را به روزرسانی کرده‌اید، تخلیه باتری یک مشکل رایج به حساب می‌آید. برای رفع این مشکل، پارتیشن کش (Cache) را در گوشی هوشمند خود پاک کنید.
اگر مطمئن هستید که باتری‌تان از نظر فیزیکی هیچ مشکلی ندارد، به سراغ مرحله بعد بروید. یا اگر فکر می‌کنید که باتری موبایلتان مشکل دارد (حتی بعد از آنکه آن را توسط روش شرح داده شده در این مقاله کالیبره کردید)، ما توصیه می‌کنیم که آن را به یک تعمیرگاه خوب ببرید. اگر در تبریز هستید مرکز تعمیرات موبایل برتر دیجیتال در خدمت شماست. اگر معلوم شد که باید باتری موبایل‌تان را تعویض کنید، در این صورت حتما مطمئن شوید که باتری اصل تهیه کنید. استفاده از یک باتری ارزان و بی اعتبار نه تنها مشکل شما را حل نمی‌کند، بلکه در دراز مدت منجر به مشکلات بیشتری خواهد شد.

کالیبره کردن باتری به چه معناست؟
سیستم عامل اندروید دارای یک ویژگی به نام Battery Stats است. این ویژگی هنگامی که شارژ باتری پر و یا خالی است ظرفیت باتری را ردیابی می‌کند. مشکل این است که گاهی اوقات این ویژگی دچار نقص می‌شود و اطلاعاتی که واقعی نیستند را نشان می‌دهد. به عنوان مثال همین امر سبب می‌شود که گوشی را قبل از آن‌که میزان ظرفیت باتری به صفر درصد برسد، خاموش کند. کالیبره کردن باتری اندرویدی به معنای خیلی ساده یعنی سیستم عامل اندروید اطلاعات ظرفیت باتری را اصلاح می‌کند و اطلاعات صحیح را از میزان باتری به شما نشان می‌دهد.

البته لازم است بدانید که عملاً قادر به کالیبره کردن باتری تلفن‌های هوشمند خود نیستید. چرا که باتری تنها یک محفظه است که انرژی را درون خود ذخیره و تخلیه می‌کند. اگر چه باتری‌های لیتیوم یونی (lithium-ion) شامل یک برد مدار چاپی (PCB) هستند که به عنوان یک سوییچ محافظ کننده عمل می‌کند. این برد باتری را در مقابل منفجر شدن و یا تخلیه عمیق محافظت می‌کند.

برای مطالعه ادامه مقاله روی 
کالیبره کردن باتری گوشی کلیک کنید.


  • [ ]